Słyszałeś już o ubezpieczeniu telefonu?

16 maja 2014

Telefon komórkowy w dzisiejszych czasach to urządzenie wielofunkcyjne. Jego utrata staje się dla nas czymś niezwykle dotkliwym, dlatego warto zastanowić się nad ubezpieczeniem telefonu. Oferuje je prawie każda firma ubezpieczeniowa.

Proporcjonalnie do wzrostu liczby dodatkowych funkcji wzrasta cena telefonów komórkowych. Inteligentne telefony, czyli popularne smartfony, należą do najczęściej kradzionych sprzętów. Nie dość, że rośnie liczba użytkowników tego typu telefonów, to dodatkowo łatwo je spieniężyć. Smartfon nie tylko jest wartościowym sprzętem; często gromadzimy też na nim istotne dane – dlatego firmy ubezpieczeniowe i telekomunikacyjne wychodzą naprzeciw naszym obawom i oferują ubezpieczenie telefonu. Znajdziemy je dzisiaj w ofercie takich firm, jak Orange, T-Mobile, Plus czy Play. Do niedawna praktyka ubezpieczania telefonów była domeną klientów firmowych. Dzisiaj staje się swego rodzaju standardem w przypadku klientów indywidualnych.

Na koszt polisy składa się wiele czynników – koszt telefonu, model oraz jego stan. Jednakże wynagrodzenie strat poniesionych w związku z kradzieżą może zrekompensować nam koszt, co pozwoli na zakup nowego sprzętu. Zakres ubezpieczenia zależy od operatora. Jako że jest to stosunkowo nowa propozycja na polskim rynku, warto dokładnie czytać umowę, aby nie narazić się na konsekwencje różnego rodzaju kruczków i haczyków. Wszelkie wyłączenia utrudnią nam bowiem odzyskanie pieniędzy za skradziony sprzęt. Polisa może obejmować uszkodzenia mechaniczne, dewastacje, wykonanie nieautoryzowanych połączeń oraz kradzież (przykładowo: firma Orange oferuje ubezpieczenie, które zabezpiecza nas przed zalaniem telefonu).

Zanim podpiszemy umowę, należy dokładnie przeanalizować punkt poświecony kradzieży. Operatorzy ubezpieczają klienta na wypadek kradzieży w różnym zakresie. W większości przypadków ubezpieczenie obejmuje kradzież kieszonkową, w wyniku rabunku lub na wypadek nieuprawnionego użycia. Jeżeli zdecydujemy się na najtańsze ubezpieczenie na rynku, to najpewniej nie będzie nas ono chroniło przed kradzieżą kieszonkową. Umowa ubezpieczeniowa powinna być sprecyzowana pod kątem potencjalnych zagrożeń, które mogą nas spotkać. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na sposób wypłacania ubezpieczenia.