Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

9 grudnia 2016

Najlepszą kartę kredytową wybrać niełatwo, ale nie jest to także zadanie niewykonalne.

Banki posiadają obecnie w swoich ofertach całe multum interesujących kart kredytowych. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich, trzeba dokładnie przeanalizować jej mocne i słabe strony. Karta kredytowa może być źródłem taniego kredytu, ale tylko wtedy, kiedy wiemy, jak się nią posługiwać. Konsument, który chce mieć kartę kredytową w pierwszej kolejności winien patrzeć na zasady zwrotu zadłużenia. Chodzi tu o takie kwestie jak np. terminy spłaty, których trzeba przestrzegać, bo inaczej będziemy narażeni na dodatkowe koszty. Warto dokładnie dopilnować tego elementu, ponieważ instrument, który wydawał nam się kapitalną opcją, może przysporzyć nam wiele niepotrzebnych kosztów.

Karta kredytowa to także konieczność spłaty kwoty minimalnej. Należy ją uiścić w danym okresie rozliczeniowym w momencie naruszenia limitu na karcie. W zależności od banku możemy spodziewać się różnych stawek. Najczęściej wynoszą one jednak 5 proc. zadłużenia. Warto też dokładnie przyglądać się wyciągowi rachunku karty, bo tam znajdziemy termin spłaty.

Posiadacz karty kredytowej winien pamiętać, że limit kredytowy to dla niego świętość. W ramach tego limitu możemy realizować różne transakcje i cieszyć się pełną swobodą w dysponowaniu pieniędzmi. Jeśli jednak go przekroczymy to mogą nas spotkać nieprzyjemności pod względem finansowym. Nie chodzi tu wcale tylko o duże odsetki. Może nawet zdarzyć się tak, że bank zablokuje naszą kartę kredytową. Zaleca się dlatego, aby każdy użytkownik osobiście kontrolował poziomu wykorzystania limitu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie wymienione wyżej aspekty, a także jeśli skupimy się na terminowości opłat, to karta kredytowa może okazać się dla nas kapitalnym sposobem na tani kredyt. Radą skierowaną do przyszłych użytkowników jest na pewno to, aby wybrać taką kartę, która oferuje najdłuższy okres bezodsetkowy. To pozwoli nam cieszyć się darmowym kredytem przez spory okres czasu (nawet do 60 dni).

Na koniec warto wspomnieć o zabezpieczeniu karty. Tak jak w przypadku innych produktów banki i tutaj oferują ubezpieczenie karty kredytowej. Jest to rozsądna propozycja, która ochroni nas przed kradzieżą. Nie jest ona obowiązkowa, ale najczęściej opcjonalna. Wydaje się jednak, że zabezpieczenie w tej formie przyda się każdemu posiadaczowi karty kredytowej.