Które banki pożyczą rolnikowi?

9 sierpnia 2016

Działalność rolnicza, oprócz zbioru plonów i innych typowo rolniczych zajęć, generuje także koszty związane z prowadzonym gospodarstwem rolnym. Nie zawsze uzyskiwane z gospodarki zyski pozwalają na inwestycje, zakup maszyn czy też pokrycie bieżących wydatków. W takich sytuacjach rolnik musi szukać innych rozwiązań, jak np. pożyczka. W którym banku rolnik ma szanse na kredyt?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z szeregiem wydatków, nie tylko tych pozwalających zaspokoić codzienne potrzeby, ale także związanych z rozwojem działalności. Najtrudniej rolnikowi jest wygenerować odpowiednie środki finansowe poza sezonem, ponieważ wtedy nie może on liczyć na zbiory i zyski. W takiej sytuacji rolnik może poszukać pomocy finansowej w banku. Niektóre z nich posiadają w swojej ofercie produkty przygotowane specjalnie dla osób prowadzących działalność rolniczą.

Rolnik udający się do banku w poszukiwaniu kredytu może być potraktowany na dwa różne sposoby. W pierwszej opcji może on otrzymać propozycję przygotowaną dla klienta indywidualnego utrzymującego się z gospodarstwa rolnego. Natomiast w drugiej wersji rolnik może skorzystać z typowego kredytu rolniczego.

Alior Bank

Alior Bank posiada w swojej ofercie pożyczkę z przeznaczeniem na rozwój agrobiznesu. Rolnicy mają do wyboru dwie opcje:

  • „Kredyt Agro grunt”,
  • „Kredyt inwestycyjny Agro”.

Pierwsza oferta może zostać przeznaczona na zakup użytków rolnych niezabudowanych. Natomiast z drugiej oferta można sfinansować zakup, budowę lub remont gospodarstw rolnych, nieruchomości oraz maszyn rolniczych. Obie propozycje Alior Banku są skierowane do rolników indywidualnych. Warunki kredytu są ustalane indywidualnie.

BGŻ BNP Paribas

W BGŻ BNP Paribas rolnik może skorzystać z trzech propozycji:

  • „Kredyt Agro Progres”,
  • „Kredyt Agro Ekspres”,
  • „Formuła Agro”.

Pierwsze dwa produkty są obecnie w ofercie promocyjnej banku. W ramach tych propozycji rolnik może liczyć na następujące warunki: brak prowizji przygotowawczej, marża w wysokości 2,5%, ochrona ubezpieczeniowa. Maksymalna kwota dwóch pierwszych kredytów to 2 mln. zł, a okres kredytowania wynosi od 12 do 60 miesięcy. Oferta banku BGŻ BNP Paribas „Formułą Agro” daje możliwość otrzymania gotówki już w ciągu kilku godzin. W tej propozycji rolnik może otrzymać kwotę kredytu do 250 tys. zł. Dodatkowo bank, w ramach tej oferty, nie wymaga żadnych zaświadczeń ani zabezpieczeń majątkowych.